Rola i znaczenie uszczelnień obrotowych

Inżynierowie na całym świecie korzystają z nowoczesnych rozwiązań technologicznych, aby upewnić się, że mechanizmy pracują sprawnie i wytrzymale. Istotne znaczenie w tym kontekście mają uszczelnienia obrotowe, które są kluczowym komponentem wielu konstrukcji mechanicznych.

Czym są uszczelnienia obrotowe?

Uszczelnienia obrotowe to elementy stosowane w urządzeniach mechanicznych, w celu zahamowania lub maksymalnego ograniczenia przepływu płynów, lub gazów między częściami maszyn. Uszczelnienia tego typu są najczęściej stosowane w silnikach, pompach czy turbinach – wszędzie tam, gdzie występuje ruch obrotowy lub wibracje. Kolejnym bardzo ważnym zadaniem uszczelnień obrotowych to ochrona przed zanieczyszczeniami i przedostaniem się niepożądanych substancji  w elementy konstrukcyjne maszyn.

Jaką pełnią rolę?

Uszczelnienia obrotowe pełnią bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowania maszyn, gdyż gwarantują szczelność, separację mediów,  ochronę przed zanieczyszczeniami co w konsekwencji obniża współczynnik tarcia i redukuje zużycie komponentów. Dzięki odpowiednim uszczelnieniom obrotowym istnieje możliwość osiągnięcia optymalnych parametrów pracy urządzeń, takich jak ciśnienie, prędkość czy temperatura. W efekcie maszyny mogą pracować efektywniej, korzystać z właściwego smarowania, odpowiednich płynów czy chłodziw.

Gdzie są stosowane?

Uszczelnienia techniki obrotowej mają bardzo szerokie spektrum zastosowań, a branże, które najczęściej korzystają z tego rozwiązania to energetyka, przemysł chemiczny i farmaceutyczny, przetwórstwo spożywcze oraz produkcja i eksploatacja środków transportu. Biorąc pod uwagę rosnące wymagania jakościowe oraz dbałość o środowisko naturalne, inżynierowie stale poszukują nowych zastosowań dla uszczelnień obrotowych. Ze względu na tak szeroki przekrój branż, w których uszczelnienia mają zastosowanie wyróżniamy kilkadziesiąt typów profili, które dzielimy w zależności od warunków i parametrów pracy.

Z czego są wykonane ?

Uszczelnienia najczęściej  wykonane są z  elastomerów, ceramik, stopów metali czy grafitu, co pozwala im łatwo dostosowywać się do różnorodnych warunków pracy i środowisk. Rodzaj zastosowanego materiału w konstrukcji uszczelnień obrotowych ma bezpośredni wpływ na osiągi i niezawodność węzła uszczelniającego. Zmiana zastosowanego materiału w uszczelnieniu ma bezpośredni wpływ na zwiększenie odporności termicznej, chemicznej, elastyczność wargi uszczelniającej, oraz ograniczyć przepuszczalność gazu.