Łożyska wzdłużne

Łożyska wzdłużne to rodzaj łożysk przystosowanych do przyjmowania oraz przekazywania obciążeń wzdłużnych. Zapewniają małe tarcie dzięki tylko punktowemu kontaktowi z elementem współpracującym. Obroty elementu pracującego na tego rodzaju łożyskach odbywają się bez większych problemów oraz oporów. Występują w wersjach jednokierunkowej i dwukierunkowej. Ze względu na swoją specyfikę oraz wytrzymałość łożyska wzdłużne są powszechnie wykorzystywane w wielkogabarytowych maszynach przemysłowych, w których – ze względu na bezawaryjną pracę – bardzo istotna jest odporność poszczególnych elementów układu na obciążenia udarowe. Stosuje się je tam, gdzie należy poruszyć element obciążony od góry.

Jakie są rodzaje łożysk wzdłużnych?

Ze względu na budowę, a właściwie kształt zastosowanych elementów tocznych łożyska wzdłużne można podzielić na kulkowe, baryłkowe i igiełkowe. Łożyska wzdłużne kulkowe są przeznaczone wyłącznie do przyjmowania obciążeń wzdłużnych i pod żadnym względem nie mogą być obciążane siłami poprzecznymi. Charakteryzuje je rozłączna budowa, dzięki której poszczególne pierścienie mogą być montowane na węzłach oddzielnie. W ofercie producentów możemy znaleźć jedno- i dwukierunkowe łożyska wzdłużne kulkowe.

W odróżnieniu od łożysk kulkowych łożyska wzdłużne baryłkowe mogą przenosić zarówno przeciążenia wzdłużne, jak i poprzeczne. Ten typ łożysk również charakteryzuje rozłączna budowa, a ich główną zaletą jest możliwość przenoszenia nawet bardzo dużych obciążeń przy wysokich prędkościach obrotowych.

Łożyska wzdłużne igiełkowe są przeznaczone do przenoszenia wysokich obciążeń wzdłużnych i udarowych. Ich zaletą jest niewielki rozmiar idący w parze z dużą sztywnością.

Zachęcamy do kontaktu z nami w celu zapoznania się ze szczegółami oferty. W asortymencie naszej firmy znajdują się także inne rodzaje łożysk, w tym m.in. łożyska kulkowe.

Dowiesz się więcej sprawdzając ofertę:

Kulkowe wzdłużne
Kulkowe wzdłużne
Kulkowe skośne wzdłużne
Kulkowe skośne wzdłużne
Walcowe wzdłużne
Walcowe wzdłużne
Baryłkowe wzdłużne
Baryłkowe wzdłużne
Złożenia igiełkowe wzdłużne
Złożenia igiełkowe wzdłużne