Jakie wymogi muszą spełniać łożyska ślizgowe?

Sprawność całego układu zależy od efektywnego współdziałania wszystkich elementów – także tych, które są pozornie niewidoczne lub wydają się mało znaczące. Dobrym tego przykładem są łożyska ślizgowe. Czym się one wyróżniają? I jakie wymogi muszą spełniać? Temat ten omawiamy w naszym artykule.

Czym są łożyska ślizgowe?

Łożyska ślizgowe to wyjątkowy rodzaj łożysk. Ich cechą charakterystyczną jest brak ruchomych elementów pośredniczących. W praktyce oznacza to, że czop wału lub inny element obrotowy umieszczony jest w cylindrycznej panewce z pasowaniem luźnym. 

Wyróżniamy kilka rodzajów łożysk ślizgowych. Są to łożyska:

  • suche, które nie muszą być smarowane w ogóle; są tworzone z odpowiednich stopów łożyskowych lub tworzyw sztucznych, 
  • powietrzne, których konstrukcja pozwala na zachowanie dystansu, dzięki czemu praca układu jest bezpieczna,
  • olejowe, które dzielą się na hydrodynamiczne i hydrostatyczne; ich cechą charakterystyczną jest wypełnienie części korpusu łożyska olejem.

Jakie wymogi muszą spełniać łożyska ślizgowe?

Łożyska ślizgowe muszą być elementami stworzonymi z wysokiej jakości materiałów i według najnowszej technologii. Chociaż poszczególne produkty różnią się swoimi parametrami (w tym wielkością, obciążeniem, prędkością obrotową, czy rodzajem tarcia) to wszystkie muszą sprawnie działać w każdych warunkach. Jednym z największych wyzwań jest skrajna temperatura, która nie powinna mieć negatywnego wpływu na jakość łożyska, a przede wszystkim na tzw. warstwę ślizgową. Dodatkowo łożyska ślizgowe muszą być odporne na korozję, środki chemiczne, częste procesy mycia, a także ścieranie.